Domů » Zájem o veterány roste

Zájem o veterány roste

  • od

Kolem nás jsou auta, jejichž výhodnou koupí rozhodně neprohloupíte. Stačí se jen porozhlédnout a dobře si vybrat. Takové auto může být skvělou investicí do budoucna, jeho cena totiž s přibývajícími roky stoupá závratnou rychlostí. Vstupní investice se vám nemusí zdát tak úplně malá, ale věřte, že časem rozhodně vyděláte.

Škodovka jako veterán?
Ještě před pár lety stála škodovka kolem 20 000 Kč. Dnes za ní zaplatíte klidně pětkrát tolik. Zájem vzbuzují také nápadné modely Škoda, například Škoda 110 R nebo Škoda Rapid. Ty jsou zajímavé svým vzhledem a pro sběratele tedy cennější.

Mnoho aut je dnes považováno za běžné ojetiny, ovšem k veteránům ještě nebyly oficielně přijaty. Jejich ceny však pomalu ale jistě stoupají, některé výrazněji, jiné mírněji.

Generace, která dnes dospívá, si často kupuje auta, se kterými jezdili jejich rodiče. Mají je ale spíše jako vzpomínku na své dětství. Takovýchto aut už ale dnes moc není, většina z nich totiž skončila na vrakovišti, takže z trhu pomalu mizí. Ale ty, které se uchovaly, a jsou ještě v dobrém technickém stavu, umožní svému majiteli prožít radost za volantem bez moderních podpůrných systémů řízení.

Dnešní moderní auta mají elektronické úplně všechno, takže jejich komplikovaná technologie už nám nedovolí opravit si na koleni vůbec nic. To dříve, například u škodovek, bylo běžné, že si každý opravil, co mohl, jelikož tyto vozy nebyly náročné na opravu a údržbu.

Za zajímavé starší auto je však potřeba zaplatit ekologickou daň. U vozidel, která splňují Euro 2, se za převod platí 3000 Kč, a za ty, které splňují Euro 1, se platí poplatek 5000 Kč. Auta, která nesplňují žádnou normu Euro, mají poplatek 10 000 Kč. Cílem těchto poplatků je odstranění neekologických aut ze silnic, a v budoucnu budou tyto poplatky ještě navýšeny.

Pokud chcete nechat vaše auto registrovat jako veterána, musíte absolvovat veteránskou testaci. Zde se zjišťuje historický původ vozidla. Nutné je také vyplnění přihlášky, a především pojízdnost a dobrý technický stav vozu.