Domů » Vysokoškolští studenti mají potíže s bydlením

Vysokoškolští studenti mají potíže s bydlením

  • od

Studentské byty a jejich ceny se v posledních pár měsících hlavně ve velkých městech zvýšily, a to místně dokonce až o pětinu své původní ceny. Pokud máte doma vysokoškoláka, který žije na vysokoškolských kolejích, měli jste štěstí. Protože koleje jsou velmi omezené a dá se říct, že ne každý na nich dostane místo i v případě, že na ně má nárok.

Většinou nedokáží studentské koleje pojmout ani polovinu všech studentů, kteří na univerzitu nebo vysokou školu nastupují. Největší problém je tou studentů prvních ročníků, kteří ze čtyřiceti procent vpadnou už v průběhu prvního roku studia, a proto dále na koleje nemají nárok.
studentský pokoj
·         Ceny se zvyšují               
Každoročně se nezvyšují o minimum jenom ceny kolejí, ale také bytů a pronájmů. Studenti proto mají stále stejný zájem o byty hlavně v centru nebo v blízkosti univerzit a vysokých škol, dá se tedy říct, že je cena nemovitostí nikterak neodradí, protože nemají jinou možnosti.

Pokud na vás koleje nezbydou, máte jednoduše smůlu a musíte si hledat pronájem nebo podnájem někde v blízkosti fakulty, nebo přijatelný finančně v rozumné dojezdové vzdálenosti. Avšak problém je takový, že ceny těchto bytů stále rostou.

·         Spolubydlící
Největší zájem je každoročně o byty v blízkosti fakult, které mají rozložení pokojů tři nebo čtyři plus jedna. Je to dáno tím, že se spolu sestěhuje několik studentů, kteří se o náklady za bydlení podělí, protože se jich do takového bytu vejde i šest. Čím více lidí, tím menší náklady na nájem.
student na koberci
·         Zájem o pronájmy
V dnešní době více než padesát procent lidí, kteří mají zájem o pronájmy, mají vysokoškolský věk do dvaceti šesti let. Dokonce dalších patnáct procent jsou lidé, kteří pokračují dále na doktorandské studium. Většinou se jedná o pronájem na rok, ale také na tři nebo čtyři roky. Rok od roku je tohle číslo vyšší, což znamená, že vysokoškolských studentů je stále více a místo na kolejích ubývá, nebo je zabíráno studenty, kteří si prodlužují studium.