Domů » Vlastní finance vs. Hypotéka

Vlastní finance vs. Hypotéka

  • od

Půjčit si peníze nebo stavět za vlastní to musel řešit nebo bude řešit téměř každý z nás. Jelikož se všichni osamostatňujeme, zakládáme rodiny a chceme bydlet ve vlastním. Jde přitom o něco přirozeného. Každý vyrůstá v určitém domě a má na ně nějaké vzpomínky. Takový dům je symbolem bezpečí a jistoty, který každá v životě hledá. I když cestujeme všude po světě každý z nás se chce postupem času usadit a najít si to pravé místo, kde by mohl žít.
padající hvězdy
Jenže mít vlastní bydlení není žádná levná záležitost. Všichni jsme na začátku bydleli v nějakém městském bytě, pokud si navíc vezmeme do hledáčku studentská města pěkně si za bydlení připlatíme. Když nechceme byt sdílet s nikým jiným klidně nás takové bydlení někde v centru může přijít i na 10 000 Kč měsíčně což se rovná téměř polovině platu průměrného Čecha. To už si člověk opravdu spočítá, že se mu spíše vyplatí postavit si vlastní dům.
občerstvení na lešení
K tomu také každý člověk sám a postupně směřuje. Ať chceme nebo ne všichni zatoužíme postupem času po rodině, zanechat po sobě nějaký odkaz, zachovat rodinný genom. K tomu je vhodné mít vlastní bydlení v klidné oblasti, kde nás nikdo nebude vyrušovat a nebudou zde žádné nástrahy. V případě, že nevlastníme žádný pozemek jde o velice zapeklitou věc.
Výstavba je sama o sobě dost finančně náročná a pokud připočítáme ještě nákup pozemku budeme při průměrném platu dům splácet velice dlouhou dobu. Když máme dostatek vlastních financí máme vyhráno, ale v takové situaci se nachází jen velice malá část populace.
Pro ty ostatní jsou tady hypotéky. Ty se dělí do dvou základních oblastí:
·         Účelové
·         Bezúčelové
peněženka v zadní kapse

Základní rozdíl mezi těmito typy půjček je jednak jejich cena, ale hlavně účel využití. Pokud si totiž vybereme účelovou půjčku ušetříme, ale také budeme pod neustálým dohledem, zda peníze využíváme na předem stanovený záměr. U bezúčelové si sice můžeme peníze využít na co chceme, ale přijde nás taky na podstatně víc peněz.