Domů » Staří jde kupředu

Staří jde kupředu

  • od

Pokud se někdy podíváte na jakoukoliv diskuzi na sociálních sítích nebo online fórech, buď tam uvidíte spoustu mladších, pár pracujících a pak opravdu velký zástup starších lidí, minimálně za hranicí padesáti let. Ať už to je škola života nebo učení technické, každý si dnes zkrátka najde čas. A že starší generace ho má. Ono často si lidé říkají a bojí se, co se s nimi bude dít potom, co půjdou do důchodu. A pro velkou část lidí je to nepřeklenutelné dilema, protože najednou už nejste ti mladí, kolem kterých se točí svět, ale ti staří, o kterých si mladá generace myslí, že by měla v klidu dožít někde ve starobinci a hlavně neotravovat.
senioři u vody 

Proč je internetová gramotnost u starších horší?

Zčásti proto, že pro dožívající osmdesátníky a devadesátníky je to zkrátka až moc složité, není na to paměť, chuť a často ani vůle. Není divu, vždyť tito lidé zažili skoro celé jedno století, viděli první automobily, televize. Zkrátka na určitou sortu lidí je to až příliš moc. Jsou ale takoví, kteří i přes svůj věk neustále objevují a bádají, neboť už za mlada to byli nezkrotní rebelové. Je pravda, že časem se to všechno zevšední.
 
Také za to může fakt, že hlavně ve starých chalupách na venkově teprve funguje elektřina 24/7, natož, aby tam byl ještě internet. Dnes již ale ani to není problém, neboť například obecní či městské knihovny nabízejí internet k užívaní zdarma, dokonce vedou i kurzy ovládání počítače.
stařík a otázky 

Proč vidíte tolik starších diskutujících online?

Není to o tom, že by snad neměli ti lidé co dělat. Ti toho mají až moc. Ale zkrátka, když žijete v době komunismu, kde se jenom slůvkem vyjádřit o zavedeném systému byl průšvih a najednou máte možnost se veřejně vyjádřit, aniž by vás někdo trestal, to je svoboda, na kterou se lehce zapomíná. Už jen proto, že se tak často využívá, ale nostalgie občas pěkně zabarvuje minulost a lidé, kteří občas nejvíce volají po starých časech si neuvědomují, že by se vlastně k těm starým časům ani vrátit nechtěli.