Domů » Růžové vyhlídky pro vaše finance v roce 2017

Růžové vyhlídky pro vaše finance v roce 2017

  • od

Začátek roku 2017 možná pro některé z vás bude optimisticky naladěný. Zvlášť pokud se budete rozhodovat, jak naložit se svými volnými financemi. Jestli se trochu zajímáte a sledujete vývoj ekonomiky, tak jste se určitě dočetli například to, že vzhledem k rychlému růstu české ekonomiky a následném zvyšování úrokových sazeb, by měla česká koruna posílit. Možná v polovině roku 2017.

Co to bude v krátkosti znamenat pro každého z nás – jednotlivce?
· Pokud česká koruna posílí, bude dovozové (importované) zboží, ceny pohonných hmot a zahraniční dovolená levnější. Toto může potěšit mnoho lidí.
peníze na auto
· Co se týká vývozu (exportu) zboží, tak naši exportéři z toho nebudou nadšeni. A dotace z EU vyjádřené v korunách, budou v přepočtu nižší.
Skutečnost, jak to vše bude vypadat, bude záviset nejenom na inflačním vývoji, ale především na hospodářské situaci EU, která je naším největším obchodním partnerem. To vše samozřejmě souvisí s politikou Evropské centrální banky (ECB). Ale jak to vše dopadne, to nám ukážou nadcházející roky.

Naše vláda nám připravila i daňové změny pro rok 2017. Ve zkratce:
Výhodné jsou například pro:
· Rodiče, kteří mohou využít vyšší daňovou slevu na druhé a další dítě. Za druhé dítě si rodič v podávaném daňovém přiznání za rok 2016 – může odečíst z daní 17 004,- Kč, za třetí a další dítě 20 604,- Kč. Rodina s dvěma dětmi si tak polepší (oproti předchozímu roku)
až o 2400,- Kč, se třemi dětmi si polepší o 6000,- Kč.
daňové přiznání
· Skutečná sleva na dani za školku(ne ze základu daně): pro daně za rok 2016 – maximálně 9900,-Kč. Pro rok 2017 tato sleva stoupne až na 11000,-Kč. Tuto slevu si může uplatnit jen jeden z rodičů. Výši vynaložených výdajů potvrdí provozovatel školky. Do těchto výdajů se nepočítá doprava a strava.

· Od základu daně za rok 2017 se zvyšuje limit na dvojnásobek u penzijního a životního pojištění.
Z 12 000,-Kč se zvyšuje na 24 000,-Kč.


Vyšší úrokové sazbybank – to je přímá souvislost s novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který platí od 1. 12. 2016. Banky proto důkladněji prověřují schopnost klienta, jak bude úvěr splácet. Protože pokud banka klienta důkladné neprověří v jeho schopnost splácet úvěr, smlouva pozbude platnost a klient nebude platit žádné úroky. Napadnout platnost smlouvy bude moci klient i tři roky po uzavření smlouvy. A z tohoto důvodu úrokové sazby u hypotečních a spotřebitelských úvěrů už nepůjdou dolů, ale naopak.

Úvahy a doporučení finančních poradců ohledné spoření a investicjsou různé. Co se týká spoření, tak obyčejný bankovní klient, kvůli nízkým úrokovým sazbám na spořícím účtu, nemá možnost dobře zhodnotit své finance. Rozdíl mezi spořícím a běžným účtem je mizivý. Takže aby se vám peníze zhodnotili, je na uvážení.

Například: rozhodnout se spořit na svůj důchod, pravidelně od víc jak 2000 – 3000,-Kč, poté maximální roční daňová úspora tak může dosáhnout 3600,- Kč). Ale toto si nemůže samozřejmě dovolit každý.
Pak je tu další možnost zisku – využít produkty dotované státem, jako je stavební spoření nebopenzijní připojištění.

Místo investicí do zlata,doporučují odborníci pro následující období bezpečnou a perspektivní investici – investovat své úspory do investičních diamantů.