Přínosy Ašvagandy

  • od

Ašvaganda je jednou ze základních a nejdůležitějších bylin v Ajurvédě, což je forma alternativní medicíny. Toto starobylé lékařské umění pochází z Indie a je více než 3000 let staré. Ašvaganda Energiezivota se v Ajurvédě používá již od počátků.
 
Význam jejího názvu je odvozen ze sanskrtu a znamená “vůně koně”. Její jméno přesně vystihuje jak jedinečnou vůni, tak i schopnost zvyšovat sílů. Používá se totiž hlavně ke zvýšení hladiny energie, zmírňování stresu a zlepšení koncentrace. Botanické jméno této rostliny je Withania somnifera, další jména jsou taktéž všeobecně známá, obzvlášť její indické jméno ženše.Pilulky  <a href=Ašvagandy y y“>Ašvagandy y“ src=“https://cernaliska.cz/wp-content/uploads/img_a368777_w1778_t1580994684.jpg“ style=“max-width: 52%; max-height: 52%;“ />
 
Rostlina Ašvagandy je malý keř se žlutými květy a pochází z Indie. Rozšířena je i v severních částech Afriky. Z rostliny se extrahuje olej, z kořene a listů se vyrábí prášek. Využití je různorodé, extrakt i prášek se používá k léčbě různých stavů, jako například zánětů nebo růst nádorů.
 
V několika studiích bylo prokázáno, že tato bylina může snížit hladinu cukru v krvi. Dokáže zvýšit sekreci inzulínu a zlepšit citlivost svalových buněk na inzulín. Dále má velmi příznivý vliv na snižování stresu a úzkosti. Několik kontrolovaných studií na lidech ukázaly, že Ašvaganda zmírňuje příznaky u lidí se stresovými a úzkostnými poruchami.
 
Může také zvýšit hladinu testosteronu a plodnosti u mužů. Muži, kteří užívali tento doplněk stravy zaznamenali zvýšení počtu spermií i jejich pohyblivost. Léčba taktéž vedla k výraznému zvýšení hladiny testosteronu.Zdravý životní styl
 
Další výzkum byl zaměřený na získávání svalové hmotnosti. Studie se účastnili muži po dobu 30 dní. Užívali 650 – 1250 mg prášku z kořene. Těmto testovacím subjektům se podařilo nabýt více síly a zvětšit svaly. Taktéž v porovnání se skupinou, která užívala placebo, zaznamenali dvojnásobné snížení procenta tělesného tuku.
 
Posledním nezanedbatelným benefitem ženšenu je zlepšování zdraví srdce tím, že pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů.