Výhodou normování rozměrů přepravních palet je možnost jejich opětovného vykupování. Uspoří se tím významným způsobem nejen finanční prostředky, ale také se šetří životní prostředí. Není totiž nutné vracet vždy konkrétní paletu do místa, odkud dorazila. Mezi přepravní palety, které se vracejí nebo vykupují běžně, jsou takzvané europalety.
- Jelikož mají přesně normované nejen rozměry, ale i počty a umístění hřebíků, není mezi jednotlivými kusy v podstatě žádný rozdíl.
- Ten se může objevit pouze u hmotnosti, která je závislá na vyschnutí dřeva.
Běžně se vykupují také standardní palety nebo Gitterboxy.
Je možné vykupovat i takzvané atypické palety?
Je to pochopitelně možné až po dohodě. Výroba atypických palet se totiž řídí docela jinými pravidly nežli výroba běžných druhů přepravních pomůcek. Pokud přepravci nevyhovuje žádná z nabízených možností přepravních pomůcek, pak je možné, aby mu byly vytvořeny přímo na míru.
- Stačí, pokud zadavatel nastíní svou představu a po dohodě se může přistoupit ke konstrukci zkušebního kusu.
- Poté, co bude vyzkoušen v praxi, rozhodne se o výrobě zbývajících.
Plíseň a hniloba brání ve výkupu
Dalšími přepravními prvky, u kterých je nutná nejprve dohoda před výměnou, jsou různé nádstavce. Týká se to zejména těch, které byly vyrobeny stejně jako atypické palety přesně na míru konkrétnímu zákazníkovi. U všech ostatních palet není problematický výkup ani v případě poškození. Kvalifikovaná dílna je schopna opravit prakticky každý vzniklý defekt. Nesmí se ale jednat o hnilobu, plíseň nebo přílišné ušpinění.
- Pokud se ale jedná o europalety, pak se jejich oprava musí svěřit pouze do certifikované provozovny.
- Je totiž bezpodmínečně nutné dodržovat veškeré normy, které u těchto palet platí.
- Jinak by ztratily své označení a nemohly by se vrátit zpět do oběhu.