Domů » Nejstarší město v USA

Nejstarší město v USA

  • od


Santa Fe bylo oficiálně založeno v roce 1610 španělskými kolonisty, kteří vypudili původní obyvatelstvo. Až do počátku devatenáctého století bylo Santa Fe hlavním městem v provincii Nové Mexiko. Nejprve bylo město pod Místo královstvím Nového Španělska a později Mexika. Roku 1846 Santa Fe obsadili Američané, a později, v roce 1850 se stalo město v teritoriu Nové Mexiko.

Santa Fe je čtvrtým největším městem ve státě. Je známé jako nejstarší státní hlavní město ve Spojených státech Amerických a nejstarší město v Novém Mexiku.

Historie starého města

Oblast Santa Fe byla prvotně zabydlena původním obyvatelstvem, které postavili řadu vesnic Pueblo, nejspíše v letech 1050 až 1150. Jedno z prvních známých osídlení, které se nachází v dnešním centru Santa Fe, bylo někdy po roce 900, kdy domorodí obyvatelé vytvářeli skupiny a shluky domů. Tyto domy se nacházely na místě dnešního Plaza a rozprostíraly se na jih a západ. Oblast se nazývala Ogapoge.

Stejnojmenná řeka Santa Fe byla již tehdy využívána původními obyvateli jako dopravní spojnice. Od roku 2007 je řeka uznána jako nejohroženější řeka ve Spojených státech Amerických.

V roce 1598 vedl Don Juan de Oñate první evropskou snahu kolonizovat region. Santa Fe se poté stalo hlavním městem provincie Nového Španělska pod správou Dona Juan de Oñate a jeho syna.

Klima v této oblasti

V této oblasti Spojených států je suché stepní podnebí. Jsou zde chladné a suché zimy a horká léta. Nejvíce srážek se zde vyskytuje v červenci a srpnu s příchodem severoamerického monzunu.

Ráj umělců

Město a okolní oblasti přitahují množství umělců, kteří přicházejí do Santa Fe již celá desetiletí, aby zachytili přirozenou krásu místní krajiny, flóry a fauny. Třída Canyon Road, která se nachází východně od náměstí, má nejvyšší koncentraci uměleckých galerií ve městě, a je hlavním cílem pro mezinárodní sběratele, turisty a místních obyvatele.