Než se přestěhujete do pronajatého bytu, je zapotřebí sepsat s tím, kdo vám byt nebo dům pronajímá, předávací protokol. Ten zamezí sporům, které by mohly nastat, když budete byt například vracet. Zde přijde na řasu řešení takových věcí, jako je například poškrábaný nábytek, rýhy na podlaze, rozbité kohoutky, staré umyvadlo a podobně. Pokud si tyto problémy ohlídáte, vyhnete se problémům, které byste jinak při vrácení nemovitosti museli platit vy.
Jak se vyhnout problémům, pokud si pronajímáte byt?
1. Sjednejte si nájemní smlouvu
Nájemní smlouva musí být platná a musí se podepsat před převzetím bytu do zodpovědnosti. V této smlouvě musí být den, od kdy byt přebírá nájemní osoba. Při přebírání bytu byste také měli jednat s jeho majitelem, případně s člověkem, který má právní oprávnění s tímto majetkem disponovat a rozhodovat o něm.
2. Pořádně si nemovitost prohlédněte
Zjistěte si, kde co chybí, co všechno je funkční a nefunkční, podívejte se, zda je všechen nábytek v pořádku. Ujistěte se, že kohoutky u umyvadel, van a sprch nebo dřezů jsou v pořádku, neprotékají a správně pouští vodu.
Zkontrolujte stav sprchy. Hledejte na stropech nebo na zdech plíseň, případně její pozůstatky, abyste si byli jisti, že v budoucnosti tento problém nebudete mít. Stiskněte všechny kliky a zavřete a otevřete všechny dveře. Zkontrolujte podlahy, jestli nejsou viditelně poničené.
Zkontrolujte skříně, zda nemají špatná jádra, v kuchyni se ujistěte, že všechno, co tam je, správně funguje. Pokud narazíte na jakékoli vady, trvejte na tom, aby se do smlouvy o předání zaznamenaly. Pořiďte si fotodokumentaci, pokud je něco skutečně špatně, a přiložte je ke smlouvě, aby je pronajímatel viděl.
Co všechno by mělo být v předávacím protokolu
– Označení všech účastnících se osob a jejich údaje
– Popis bytu a také seznam nábytku nebo spotřebičů
– Popis zjištěných závad nebo poškození
– Počet předávaných klíčů od společných prostor
– Měřící zařízení a jejich sériová čísla, stav, ale také umístění
– Seznam dokumentů, které jsou nájemci předány