Kokosová mouka a její využití – opravdu může plně nahradit bílou pšeničnou mouku? 

Máte rádi moučníky, rádi pečete ale zároveň se snažíte jíst zdravě nebo si hlídáte štíhlou linii? Bílou mouku můžete hravě nahradit zdravější variantou. 

Kokosová mouka a její využití – opravdu může plně nahradit bílou pšeničnou mouku? 

Každý, kdo rád peče a také jí moučníky ví, že bílá pšeničná mouka není úplně nejzdravější. Proto ji není špatné občas nahradit zdravější variantou a je pravdou, že dneska určitě máme z čeho vybírat. Slyšeli jste už o kokosové mouce? Ta má bílou barvu, specifickou chuť, je ale mnohem zdravější, než klasická pšeničná bílá mouka a využít se dá pro přípravu slaných i sladkých dobrot. Může ale skutečně pšeničnou mouku nahradit úplně?

pexels-photo-6287323

Kokosová chuť 

Kokosová mouka https://www.nakliceno.cz/kokosova-mouka/ nemá neutrální chuť, jako jsme tomu zvyklí u pšeničné mouky, je potřeba počítat s tím, že má jemnou kokosovou chuť, takže i samotné jídlo pak bude mít nepochybně kokosové aroma. U některých jídel to ale vůbec nevadí, u jiných to může být dokonce žádané. Skvělé je i to, že kokosová příchuť se dá kombinovat se slanými i sladkými pokrmy a může tak vzniknout poměrně dost chuťově zajímavé jídlo. 

Pšeničná mouka se navíc příliš nedoporučuje konzumovat při dietách a také není úplně součástí zdravého životního stylu, to kokosová mouka ano. Jde o zdravější variantu, obsahuje navíc více bílkovin i vlákniny a má jen velmi málo sacharidů. Velkým plusem je bezpochyby také to, že je bezlepková. Pšeničné mouce tak může plně konkurovat a ještě ji samozřejmě svými vlastnostmi převyšuje. Prostě je zdravější! 

pexels-photo-6199765

Do čeho se může hodit? 

A co se týče konkrétních jídel, pak věřte, že s kokosovou mokou uděláte božské koláčky, palačinky, vafle nebo třeba obyčejné buchty. Počítejte s tím, že kokosová mouka ale hodně saje tekutiny, takže jako náhrada za bílou mouku se může použít, v receptu ale vždy počítejte s navýšením tekutých surovin asi o třetinu. Pro začátečníky jsou určitě lepší recepty psané přímo na míru, kde se tato zdravější mouka přímo uvádí, jakmile se s ní naučíte pracovat, odhadnete pak sami snadno, kolik čeho je zapotřebí více, aby se vám těsto povedlo na jedničku. Pokud si chcete dopřát opravdu zdravý pokrm, u kterého se nebude muset bát o svou štíhlou linii, klidně místo běžného tuku, doplňte recept i o kokosový olej. 

S touto chuťově specifickou moukou ale můžete opravdu zkusit upéct cokoliv a určitě vám bude chutnat.