Domů » Je závislost prospěšná státu?

Je závislost prospěšná státu?

  • od

Ze statistik vyplývá, že příjem z daní na tabákové výrobky bledne před výdaji na zdravotní péči, sníženou produktivitu a úmrtí, z důvodu užívání tabáku. Je to smutné, alarmující, ale je to tvrdá realita v naší ekonomice – nevíte, co se s tím dá dělat?
cigareta v puse
Proč tolik lidí kouří? Kuřáci tvrdí, že prvotní účinky této drogy je příliv energie, která přináší dobrou náladu. Je to jako s alkoholem. Tyto legální drogy jsou široce dostupné, levné a co je hlavní, jsou silně návykové. Píše se o tom, mluví se o tom, ale celosvětově se nic neděje. Spíš je velmi smutné, že velké tabákové firmy stále hledají cestu, jak zvýšit návykovost na cigaretách.

Víte, co se děje s tělem, když kouříte? Podle výzkumníka Dr. DeNobla, který působil ve firmě „Phillip Morris – výroba tabákových výrobků“, podal svědectví o tom, co vše tabák způsobuje:

· Nikotin – hlavní složka tabáku vyvolává závislost. Do plic se kouřením uvolňuje 4 700 chemických látek. 3000 z nich se vstřebá do krve. Pouze za sedm sekund se nikotin dostane z plic do srdce a následně do mozku. (Průměrný kuřák vykouří 10 – 15 cigaret denně, při kouření šlukuje každých 30 sekund.)

· Bezpečné cigarety – neexitují! Pokud si kuřáci myslí, že kouří cigarety, které nevyvolávají závislost, jako jsou například ručně balené indické cigarety nebo jiné, tak tyto cigarety vyráběné z rostlin, produkují naopak velké množství jedovaté látky – oxid uhelnatý. Ano, tyto cigarety mají menší obsah dehtu, ale mají zase na svědomí mnohem větší výskyt rakoviny – adenokarcinom, který napadá nejzazší části plic.
plný popelník
Ptáte se proč, z jaké příčiny? Kuřáci těchto takzvaných „bezpečných“ cigaret vykouří mnohem více, zhluboka šlukují a zadržují delší dobu kouř v plicích kvůli účinku drogy. Při šňupání nebo žvýkání tabáku účinky nikotinu jsou stejné, jako při kouření.

· Doutníky -jsou silně návykové, protože tělu dodávají velkou dávku nikotinu. Lidé, kteří je kouří, mají dvojnásobný výskyt rakoviny úst a rozšíření cév – tím okrádají své srdce a tkáně o kyslík a tak se ve velké míře vystavují srdečnímu onemocnění.

· Stres a kouření. Mnozí kuřáci kouří, protože se domnívají, že jim to pomáhá k určitému uklidnění. Ale je vědecky dokázané, že když s kouřením přestanou, dá se u nich měřením zaznamenat snížení hladiny stresu už během jednoho měsíce. A během šesti měsíců se sníží hladina stresu na polovinu.

Mozek a tělo je přizpůsobeno tak, že samo reaguje na změny směrem ke zdravému životnímu stylu. Proto dokážou stovky tisíc lidí s kouřením přestat.

Poznámka:
V České republice Zákono ochraně zdraví před škodlivými návykovými látkami– tak zvaný protikuřácký zákon, byl v prosinci v poslanecké sněmovně schválen, než prošel všemi možnými pozměňovacími návrhy. Má ho ještě schválit senát a prezident. Měl by platit od 31. května 2017.