Domů » Jaký má interiér Praha

Jaký má interiér Praha

  • od

Každý turista, ať už místní nebo zahraniční, zná základní informace o Praze. Ví, že se jedná o naše hlavní město a že má mnoho starobylých architektonických památek, které ukazují na naši bohatou minulost.

Například Pražský Hrad byl sídlem panovníka již odnepaměti, a tato tradice se drží dodnes. Mnoho z nás zná historii Karlova mostu, mnozí přihodí k dobru i historku s vejci (ač není jisté, zda se skutečně stala). Původní účel Hladové zdi zná také každý.zachovalý interiér knihovny v Praze

Praha je směsicí všech možných architektonických stylů. Najdeme zde gotické i barokní kostely, secesní budovy, panelové domy z dob komunismu i moderní stavby. Jak se město postupně rozšiřovalo, můžete si udělat procházku z centra na kteroukoliv stranu a uvidíte, jak budete postupně míjet jednotlivé slohy, jak šel čas. Jde vlastně o cestu časem, kdy začínáte v daleké minulosti a postupně se vracíte až do přítomnosti.

Ovšem nádherné stavby a typické siluety, které jí vynesly jméno Stověžatá, není jediné, čím se může Praha pochlubit. Pokud totiž zavítáte do některé z historických budov, budete překvapeni, jaká atmosféra na vás dýchne. Často je silnější než ta venku, neboť tam máte na každém kroku připomínky moderní civilizace – auta, tramvaje, prodejny s rychlým občerstvením. Uvnitř však ne. Tam zůstává původní duch zachován.

Bohužel, ne vždy má interiér Praha http://bydesign.cz/takový, jaký by si zasloužila. Hodně totiž záleží na tom, jak byla budova v průběhu věků využívána a k jakému účelu slouží v současnosti. Je například smutným faktem, že komunistická vláda se, s výjimkou těch nejznámějších památek, o historické využití budov příliš nezajímala. Dodnes najdeme příběhy, jak byl ten či onen zámek využit například jako sklad brambor a nechán doslova zchátrat.

Podobný osud potkal i část budov v centru. Navenek sice vypadají zachovale, uvnitř však v průběhu času procházely rekonstrukcemi v závislosti na tom, kdo byl její majitel a na co ji potřeboval. Ve starobylém domu v centru tak můžete narazit na klasické panelákové schodiště, v jiných domech zase najdeme například výtah.

Abychom nekřivdili jedné vládě, toto se mnohdy děje i dnes. Pokud byste navštívili vyšší patra historických budov, jejichž přízemí dnes slouží jako obchod, byli byste možná překvapeni, kolik moderních věcí zde najdete.moderní stanice metra v Praze

Otázkou je, zda je to dobře, či nikoliv. Pokrok vskutku nezastavíme, ovšem chránit dědictví naší minulosti je stejně důležité. Proto bychom měli udělat vše pro to, aby se z našeho hlavního města nakonec nestala prakticky Potěmkinova vesnička. Byla by to totiž veliká škoda.