Kdykoliv se někdo nechá u někoho zaměstnat, logicky požaduje, aby mu za to byly nabídnuty odpovídající peníze. Nikdo nemíní pracovat pro cizího člověka, který je ochoten ho zaměstnat, jenom tak, zadarmo, každý z toho chce naprosto samozřejmě něco mít.
Zaměstnavatelé to pochopitelně vědí. A tak se už v okamžiku uzavření pracovního poměru stanovuje výše mzdy, a kdykoliv dochází k její změně, musí o tom být dotčený zaměstnanec informován. To aby každý věděl, kolik si vydělá, aby mohl zvážit, zda mu to bude stačit a zda tedy vlastně vůbec ono zaměstnání přijme.
V takových situacích se ale zpravidla stanovuje hrubá mzda, tedy oznamuje se, kolik zaměstnavatel zaměstnanci dá. A je realitou, že takto vydané peníze nedoputují k zaměstnanci komplet. Napřed se z nich zaplatí daň z příjmu, pak se odečte sociální a zdravotní pojištění, případně exekuce. A až poté je zřejmé, kolik zaměstnanec skutečně dostane.
Ale zaměstnanec by neměl riskovat, že to, co na něj nakonec zbude, nebude stačit k tomu, aby si tím zajistil dost kvalitní existenci. Měl by už předem vědět, kolik z té zmíněné hrubé mzdy skutečně dostane. A aby to zjistil, musí se postarat o náležitý výpočet. S čímž si ale sám nejednou neporadí.
A jak si tedy vypočítat, kolik dostane? Nejjednodušší je vlastně použít pro výpočet ciste mzdy kalkulačku, která je komukoliv dostupná na internetu. Sem se zadají nezbytné a člověku známé údaje a ve chvilce se ví, kolik čistého tento doopravdy dostane. Což je pochopitelně něco, co by se mělo vědět. Protože jenom zaměstnanec, který to včas ví, může plánovat svůj život, toho případný nedostatečně vysoký příjem nezaskočí.
A tak si rozumní lidé s pomocí oné kalkulačky každou nabídnutou hrubou mzdu přepočítají. A mohou být v klidu, věda, že jim později obdržené peníze stačí. Nebo mohou nabízenou práci s nízkým ohodnocením odmítnout a najít si něco výhodnějšího.