Domů » Hladina fosforu jako ukazatel našeho zdraví

Hladina fosforu jako ukazatel našeho zdraví

  • od

Fosfor je důležitý pro náš organismus, napomáhá totiž správnému metabolismu. Pro naše zdraví je nepostradatelný. V našem těle ho máme zhruba kilogram, 90% z toho je v našich kostech, zubech i centrální soustavě. Nadbytečný fosfor se nám pak usazuje do cévních stěn. Špatné stravování a následné choroby nám však dokážou rovnováhu fosforu nebezpečně rozhodit.

Potraviny obsahující přirozený fosfor: maso, ryby, mléko, vejce, luštěniny, ořechy, dýňová semena a mák.

Průmyslově upravované potraviny však mohou mít daleko větší obsah fosforečnanů, které se do potravin musejí přidávat kvůli konzervaci. Kyselina fosforečná zabírá čtvrtinu hmotnosti všech používaných kyselin. Je totiž nejlevnější a také nejsilnější. Kyselina fosforečná se používá například k výrobě limonád, sýrů, tuků, margarinů i uzenin.

Kyselina fosforečná má mnoho kladných účinků, blokuje například nežádoucí reakce kovů v potravinách, zesiluje efekt antioxidantů v rostlinných tucích, napomáhá při výrobě droždí.

Nežádoucí účinky kyseliny fosforečné – v nadměrném množství poškozuje ledviny, narušuje sliznici, snižuje krevní tlak, zvyšuje riziko úmrtí na srdeční infarkt.

Jak se vyhnout přebytečnému příjmu fosforu
–      jíst co nejméně průmyslově zpracované potraviny.
–      Jídlo si připravovat doma z čerstvých surovin.
–      Používat sušené suroviny (šunku, ovoce…).

Některá éčka = fosfor. Zvýšená spotřeba obávaných nežádoucích přísad se skrývá pod kódovým označením E 1410-1414, E 450-452, E 338-343. Potraviny a jejich složení si tedy raději pečlivěji hlídejte.

Škodlivost fosforu nemusí vždy souviset se stravovacími návky. Vysoké hodnoty fosforu se nemusí odrážet pouze jeho příjmem. Někteří lidé se například nedokážou s normálním příjmem vyrovnat, a to buď kvůli nemocným ledvinám, nebo špatným vylučováním fosforu. Dalším důvodem může být také dědičnost.

V současné době lékaři využívají hladinu fosforu v krvi pro zjištění zdravotního stavu. Vědci totiž prokázali, že nižší hladina fosforu signalizuje naději na delší život.