Domů » Chodíte rádi pozdě spát a jste „sova“? Nejspíš jste tvůrčí introvert

Chodíte rádi pozdě spát a jste „sova“? Nejspíš jste tvůrčí introvert

  • od

Víme, že se často mluví o tom, že lidé se dají dělit na ranní ptáčata – neboli skřivany a na sovy, tedy ty, kdo ožívají spíše večer a jsou schopni aktivity dlouho do noci. Člověk je bytost přizpůsobivá a někdy dokáže žít i takovým stylem, který mu není úplně vlastní. Každý není miliardářem, aby byl za vodou a o svém dni si rozhodoval sám. To ale nic nemění na tom, že všichni máme svůj osobní chronotyp. Tak se označuje náš sklon spát během 24 hodin v určitém časovém úseku. Většina jedinců má určitou flexibilitu v načasování svého spánkového období. Jak se člověk během života vyvíjí, dochází tu ke změnám. Dětem se vstávat nechce, zatímco starší lidé s tím už nemají problém (Nemohou „dospat“.)  Dospívající upřednostňují pozdní odchod na lůžko a tak dále. Chronotyp nám ale přes všechny změny napoví něco o tom, jaký je náš charakter a kde máme riziková místa.
pohodlný spánek ženy
Člověk je sova, pokud chodí pozdě spát a ani ho nenapadne, že by měl jít do postele třeba i jen o hodinu dříve. Proč by to dělal? Dá se toho přece ještě tolik vykonat! Takový člověk nevstává před devátou a nikam se nežene. Jeho největší výkon je někde mezi polednem a jednou hodinou a potom večer od šesti třeba do jedenácti, nebo taky do půlnoci.

O lidské povaze to něco vypovídá. Sova bývá introvert, inteligentní a tvůrčí, má rád všechno nové a okolí je příjemný smyslem pro humor. Překypuje energií a miluje novinky. Pokud ve své činnosti energeticky zakolísá, ještě je tu vždycky káva. Co by byl spisovatel Balzac bez kávy a mnohahodinového nočního bdění. I když sova hodně pracuje, má sklon odložit věci na později. S tím je spojena další poněkud nepříjemná vlastnost, totiž sklon riskovat.
ranní cyklistika
Spojení nočního života a risku se může projevit i v tom, že lze podnikat různá milostná dobrodružství s více partnery, což může pochopitelně znamenat ohrožení, pokud jde o zdraví. Vydržet ve společnosti déle než ti, co si už musí jít lehnout, aby „ráno byli k něčemu“, je samozřejmě značnou výhodou.
Rizika rozdílných chronotypů se ale projevují i v pracovním jednání. Introvert si nechá kritiku pro sebe, extrovert může říci spolupracovníkům a samotnému šéfovi, co se mu nelíbí. To může znamenat nemilé následky. Lehkomyslné vydávání peněz může vést k neradostnému bilancování, až se účet vyprázdní.

Společnost na severu našeho kontinentu nemá pro sovy velké pochopení, zvláště když mají svou pracovní činnost koordinovat s druhými. Pekaři a řidiči a dělníci a samozřejmě také rodiče jsou nuceni vstávat brzo, ať se jim to líbí, nebo ne. Platí za to snížením výkonnosti, podrážděností a společnost tím ztrácí jejich potenciál. Ti, kdo nabízejí lidem volnou pracovní dobu a zajímá je hlavně odvedená práce a její kvalita, tuto skutečnost pochopili.
Je tedy dobré se na sebe občas podívat a zjistit, jestli jste skřivan, nebo sova. Když se podle toho i zařídíte, bude váš život probíhat v přirozeném rytmu a budete z toho mít zisk nejen vy, ale nakonec i vaše okolí.