Domů » Chanel č. 5 – vedlejší produkt ruské revoluce

Chanel č. 5 – vedlejší produkt ruské revoluce

  • od

Vůně patří k ženě neodmyslitelně už po mnoho staletí. Brzy se z voňavkářství stal celkem výnosný business. Už arabští voňavkáři prodávali své parfémy italským obchodníkům, kteří rozváželi voňavé zboží po celém světě. Ve dvanáctém století se výrobou parfémů začali zabývat i Francouzi, kteří dnes patří ke světové špičce v tomto oboru. Parfémy se v dnešní době dělí na tři základní skupiny.
luxusní vůně Chanel

1.      Květinová vůně– tato skupina je nejpočetnější. Tyto parfémy se snaží napodobovat vůně různých květin, kterými jsou například jasmín, růže, šeřík nebo i konvalinka.
2.      Orientální vůně– tyto parfémy jsou cítit po ambře, vanilce nebo například po kadidle.
3.      Citrusové vůně– svěží vůně, které připomínají pomeranče, citrony a jiné citrusové plody.

Slavný parfém slavných žen

Nejslavnějším parfémem pro dámy je bezesporu Chanel č. 5. Tento parfém vyvinul chemik Ernest Beaux. K této profesi měl blízko. Jeho předkové byli alchymisté na ruském carském dvoře.
·        Ernest Beaux emigroval z Ruska, když zde došlo ke krvavé revoluci, při níž byla vyvražděna rodina posledního cara Mikuláše II.
Chemika oslovila slavná Coco Chanel, která s ním chtěla navázat spolupráci. S pomocí Beauxovou tak vytvořila parfém, který byl ztělesněním moderní ženy dvacátých let dvacátého století.
chanel obchod new york
Nejslavnější parfém připomíná vůni
o   citrónu
o   mýdla
o   květin 
o   třešňových květů.
Poprvé se parfém dostal na veřejnost roku 1921, kdy se ho Coco rozhodla dát svým zákazníkům jako vánoční dárek. O rok později už byl prodáván v jejích obchodech. Tento světově proslulý parfém na svém těle nosila neméně slavná Marilyn Monroe. Stal se oblíbeným i u dalších krásných a slavných žen. Jeho přednosti ocenily například Catherine Deneuve, Carole Bouquet nebo Nicole Kidman. Přesto, že se jedná o parfém, který není právě z nejlevnějších, je jedním z nejprodávanějších.