Domů » Bylinky z přírody

Bylinky z přírody

  • od

Ten kdo má vlastní zahradu je možná, co se sběru bylin týká, trochu ve výhodě, ale připraven o sběr léčivek být nemusí být ani ten, kdo zahradou nedisponuje. Při procházce přírodou nasbíráte léčivek víc než dost. Možná někdo patříte mezi ročník, kteří sbírali bylinky povinně do školy. Spoustu lidí některé volně rostoucí rostliny považuje za plevel. Možná byste se divili, kolik obyčejných rostlin patří mezi léčivky. Pampeliška, sedmikráska, podběl, jitrocel, bršlice, bolehlav nebo kopretina. To je pouze nepatrný vzorek divokých léčivek. Co máme sbírat.
pampelišková louka
Většina léčivých rostlin se dá využít celá. Od kořene až po květ. Květy bychom měli trhat před úplným vykvetením. Listy můžete trhat před květem i po odkvětu. Kořeny na jaře nebo podzim. V době kdy není rostlina v plném vegetačním období. Léčivky byste se měli snažit sbírat v co nejčistším prostředí. Vyhněte se frekventovaným místům. Pokud tuto možnost nemáte, sběr raději oželte. Pro natrhané rostliny používejte zásadně košíky, plátěné sáčky nebo papírové tašky. V igelitu se vám bylinky zapaří. Při sběru nezapomínejte na ohleduplnost k přírodě a vždy na místě nějaké rostliny zanechte, aby se mohli dále rozmnožit. Netrhejte je s kořeny. Sbírejte je za sucha a slunného počasí. Také nezapomínejte, že některé léčivky mohou být chráněné. Jejich sbírání by vás mohlo vyjít dost draho.
odkvetlá pampeliška
Hned z jara si můžete začít na loukách pořizovat žlutě svítící pampelišku. Pomůže vám s léčbou při onemocnění jater a žlučníku. Z hlaviček pampelišky si můžete vyrobit výborný pampeliškový med nebo sirup, stejně jako z výhonků smrku. Obojí pomáhá při kašli a nachlazení. Pampeliškové listy můžete přidat do salátů. Pokud přidáte jarní cibulku, ředkvičky, rajčata a papriku. Dochutíte citronovou šťávou a cukrem, máte chutnou a zdravou svačinu. Z této rostliny si můžete vyrobit mast, která působí při bolestech kloubů.