Domů » Biopalivo

Biopalivo

  • od

Výroba bionafty tvoří 31,62 procent průmyslového zpracování řepky olejné. Tímto číslem argumentoval premiér Andrej Babiš, když znevažoval vliv povinného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot.
Zapomnělo se na to, že premiér chybně uvedl, že skoro 75 procent řepky se využívá k potravinářským účelům. Ministerstvo zemědělství ale toto vyvrací, tvrdí, že jde pouze o 39,27 procent.
řepkové pole
DODAVATELÉ POHONNÝCH HMOT MUSÍ PŘIMÍCHÁVAT POVINNĚ MINIMÁLNĚ 4,1 % BIOSLOŽKY DO BENZÍNU A 6% DO NAFTY.
Metylesther řepkového oleje MEŘO je bionafta v pravém slova smyslu, která se přimíchává do motorové nafty. Mimoto se z ní vyrábí velkoobjemové biopalivo, které je osvobozeno od spotřební daně. Právě díky tomuto přimíchávání je po MĚŘO velká poptávka. Kdyby skončilo osvobození od daně, klesla by i poptávka po řepce, a to by mělo vliv na její následné pěstování, se všemi pozitivními i negativními důsledky.
Pěstování řepky olejné je přitom v České republice velice ožehavým tématem. Jejím největším producentem je totiž Preol z koncernu Agrofert, který patří do svěřeneckého fondu premiéra Andreje Babiše.
I když firmy, nejsou přímo jeho majetkem, stále je jejich beneficientem, tedy, že všechny zisky z firem v tomto fondu, patří právě premiérovi Babišovi.
Preol ve své poslední výroční zprávě uvedl, že bionafta – MEŘO se podílí na jeho tržbách z 56,6 procent. K dalším výrobkům této společnosti patří destilovaný glycerin, řepkový šrot a neutralizovaný řepkový olej. Glycerin a řepkový šrot jsou přitom vedlejšími produkty při výrobě bionafty.
Polostátní společnost Čepro, kupovala nebo stále kupuje MEŘO pro přidávání do pohonných hmot od společnosti z koncernu Agrofert – PRIMAGRA, nebo od slovenské firmy MEROCO.
květy řepky
Preol nicméně není jediným producentem a dodavatelem methylesteru. Například polostátní společnost Čepro podle Registru smluv kupuje nebo kupovala MEŘO pro přimíchávání biosložky do pohonných hmot mimo jiné od další společnosti z koncernu Agrofert – Primagra – nebo od slovenské firmy Meroco.