Domů » Americká hypotéka

Americká hypotéka

  • od

Při slově hypotéka se každému vybaví financování bydlení. A přesně k tomuto účelu také běžné varianty slouží. Pokud se ale bavíme o americké verzi tohoto úvěru, jedná se o výjimku. Co si tedy pod tímto pojmem představit a jaké jsou výhody či nevýhody tohoto úvěru?
Jak již bylo naznačeno, jedná se o úvěr většího objemu (částky se pohybují ve statisících), který není nikterak účelově vázán. Můžete jej tedy použit nejen na rekonstrukci bytu, ale i na koupi auta, dovolenou či jakoukoli jinou věc – v bance se po účelu ptát nebudou. Po říjnu 2018, kdy došlo ke zpřísnění poskytování klasického hypotečního úvěru je tento pojem vyhledáván stále častěji, protože představuje jednu z posledních možností, jak dosáhnout na pořízení vlastního bydlení.
Mezi hlavními výhodami je tedy to, že není třeba uvádět účel půjčky. Jaké má další pozitiva?
honosný dům
·         Za tento způsob úvěru se zpravidla ručí nemovitostí. To s sebou přináší výrazně nižší úrok, než jaký by se objevil u spotřebitelského úvěru.
·         Díky možností rozložení splátek až na 20 let má oproti spotřebitelským úvěrům nižší měsíční splátky.
·         Některé banky nabízejí možnost předčasného splacení úvěru bez sankcí, což bývá u klasických úvěrů častým problémem. Klient zde zpravidla musí čekat do konce fixačního období, protože jinak by ho postihly vysoké sankce.
·         Nespornou výhodou je pak také snadnější vyřízení úvěru. Klasická verze s sebou nese vcelku výraznou administrativní zátěž, což zde neplatí.
Americká hypotéka má samozřejmě i svá negativa. Zde jsou:
·         První a zcela logickou nevýhodou jsou vyšší úrokové sazby ve srovnání s klasickými hypotékami.
·         Klasická verze nabízí půjčku na 90 % z kupní ceny nemovitosti, zatímco ta americká pouze 70 %.
dřevěné domečky + eura
·         Poskytovatelé mívají nastavený strop úvěru, takže pokud budete potřebovat více, nebude vám vyhověno.
·         Také doba fixace je zde kratší.
·         V porovnání se spotřebitelským úvěrem je zde vysoký poplatek za schválení. Někdy se pohybuje dokonce ve výši jednoho procenta z ceny nemovitosti.
·         Klasická verze umožňuje čerpat státní podporu či možnost si odečíst úroky z daní. Americké verze se toto netýká.

4.5/5 - (4 votes)